Hakkımızda

Odamız 01.03.1973 tarihinde Küçükköy ve çevre yerleşim yerlerindeki esnaf ve sanatkarın bir araya gelmesi ile Küçükköy Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Derneği adı ile kurulmuştur.

Kurucu başkanımız rahmetli Yüksel KAYA’dır.

Dernek çatısı altında 1991 tarihine kadar faaliyetine devam etmiş bu tarihte 507 sayılı kanunda yapılan değişiklikle ODA adını almıştır.

Odamız bu güne kadar 20.000 esnaf ve sanatkara hizmet vermiş ve vermeye devam etmektedir. 1977 li yıllarda tüketim kooperatifi kurarak piyasada zor bulunan margarin yağ, sıvı yağ gibi ürünlerle peynir vb. ürünleri üreticiden tüketiciye ulaştırıldı.

1990 lı yıllarda ESBAK adı altında Anonim Şirket kurularak tüm bakliye ürünlerinin üreticiden alınarak bakkal ve büfelere dağıtımı sağlandı.

1987 yılında 4 sanayi sitesi çalışmalarına başlanarak 1994-95 yıllarında 1700 işyeri küçük esnaf ve sanatkarımıza teslim edildi.

2005 tarihinde “Esnaf ve Sanatkarlar Sağlık, Eğitim ve Huzurevi Vakfı” ismi altında bir vakıf kurularak esnaf ve sanatkarımızın yaşlılıkta bakımını sağlayacak esnaf evi kurulması amacı ile çalışmalara başlandı.

Bu çalışma halen devam etmektedir. Kısaca odamızın amacı esnaf ve sanatkarlar ile bunların yanlarında çalışanların mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini ve mesleki eğitimlerini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak, meslek disiplinini ve ahlakını korumak için kurulan kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüdür.