KDV İndirimi Hakkında
Sabun, şampuan, deterjan, bebek bezi gibi ürünlerde KDV indirimini öngören 5359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, 29 Mart 2022 tarihli ve 31793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Anılan Kararnameye göre;
Arsa ve arazi teslimlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmiştir.
Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, kâğıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, diş ipliklerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmiştir.
Hijyenik havlular, tamponlar, bebek bezleri ve benzeri hijyenik eşyada KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmüştür.
Birinci sınıf lokanta ruhsatı ve benzeri tesisler bünyesinde verilen yeme-içme hizmetlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmiştir (Bu hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç).
İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanlardan (galericilerden) özel matrah yöntemine göre KDV mükellefi olanların binek otomobil teslimlerinde uygulanan KDV oranı yüzde 18 olarak belirlenmiştir. Bu yöntemin dışında olup ikici el motorlu kara taşıtı ticareti yapanların yüzde 1 KDV oranı uygulanarak satın aldıkları araçların tesliminde yine yüzde 1, yüzde 18 KDV oranı uygulanarak satın aldıkların araçların tesliminde ise yüzde 18 KDV oranı uygulanacaktır.
Sütçülükte kullanılan makine ve cihazlar ile yumurtaları, meyveleri veya diğer tarım ürünlerini büyüklüklerine göre ayırmaya veya temizlemeye mahsus makine ve cihazların KDV oranı yüzde 18’den yüzde8’e düşürülmüştür.
Yat, kotra, tekne ve gezinti gemilerinin tesliminde KDV oranı yüzde 1den yüzde 18’e çıkarılmıştır.
KDV oranları ile ilgili yukarıda açıklanan değişiklikler 1 Nisan 2022 tarihinde girecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir